Az Eurohíd Alapítvány pályázata minden évben valami aktualitáshoz és Esztergomhoz kapcsolódik. Tavaly Petőfi Sándor születésének kétszázadik évfordulója alkalmából Elpusztuló kert ott a vár alatt című költeményének ihletében készült alkotásokat vártunk. 2022-ben volt Nemes Nagy Ágnes születésének 100. évfordulója, ezért Madarak című verséhez kapcsolódóan hirdettük meg decemberben a 2023-as összművészeti pályázatunkat. Az utóbbi két évben nagyon komoly témákat vettünk elő, mint a covid okozta elmagányosodás vagy a művészek mindennapi küzdelmei. Ebben az évben látszólag könnyedebb téma felé vettük az irányt Nemes Nagy Ágnes versével, méghozzá a természet felé.
„Mennyi
fényes, szép madár!
Nem tudod, hogy merre száll?
Honnan jönnek?
- Nem tudom.
Merre mennek?
- Nem tudom.
Égre, földre, vízre szállnak?
Nádba bújnak?
- Nem tudom.”
Esztergom természeti környezete, a Duna élővilága, Dobogókő és a Pilis szakralitása mindig rengeteg inspirációt adott a művészeknek. Azonban ne feledkezzünk meg arról, hogy a madár a szabadság megtestesítőjeként jelenik meg a képzőművészeti és irodalmi alkotásokban. Ebben a sok problémával, gonddal teli időszakban az emberek szeretnének egy kicsit szárnyalni, szabadnak lenni a mindennapi problémák között. Talán elvágyódnak szülőhazájukból, új utakat, idegen tájakat keresve, de a költő így szól:
„Jaj, ne menj
el, mért beszéltem,
megfázol az őszi szélben.”
A versben megjelenik egy nagyon nehéz kérdéskör: az elvándorlás, új utak keresése, az átkelés, a váltás témája is. Persze a vers olvasása közben feltűnnek gondolatainkban a madarak, a táj, a fák, a víz és a levegő. Sokan, sokféleképpen dolgozták fel a témát.
A The Exhibitionists zenei formáció (Bakai Márton, hegedű / Gartner Zoltán, gitár / Sziklai Amadeus, ütőhangszerek) és Horváth Mihály VJ közös együttműködése a megnyitón:
Ebben az évben 58 pályázó jelentkezett a kiírásra, többen 3 művet beadva, így a kiállításra csak a beérkezett művek körülbelül 1/3-a fért be. Érkeztek festmények, grafikák, fotók, irodalmi alkotások, szobrok, installációk, zenemű és animáció is. Örültünk, hogy ennyi műfaj képviselőjét megmozgatta pályázatunk és nagyon nehéz volt választania a zsűrinek a sok színvonalas alkotás közül. A szakmai zsűri tagjai voltak: Garay-Nagy Norbert festőművész, Gál András fotóművész és Gép Katalin irodalomterapeuta.
A 2023-as Kaleidoszkóp-díj és egy kiállítási lehetőség nyertese Galyasi Géza Attila: Világvége gondolatok című fotója lett. A munka egy színezett, analóg nagyítás, amely egy szárnyat ábrázol. A mű csak sejteti, hogy a szárnyhoz valaha egy madár is tartozott. Feltűnik a képen a szárnyalás gondolata, mégis a két lét közötti átkelésre való asszociáció hat ránk erőteljesebben. Hogy honnan és hová tartott ez a madár? Ezt a nézőre bízza az alkotó...
A festők közül kiemelkedett Pálmai Nóra: Papírmadár című képe, izgalmas, új megközelítési módja miatt. A képpel egy kiállítás lehetőséget nyert az esztergomi Kapcsolatok Háza galériájában, mely a 2024-es év folyamán kerülhet megrendezésre.
A zsűri a következő alkotásokat találta még kiemelkedőnek:
- Árvay Zolta: Hírhozó c. festménye
- Brigán József Benjámin: Nemes Nagy Ágnes Madarak című versének szókapcsolati feldolgozása
- Csizmadia Imre: Déli sarkkör c. szobra
- Ézsiás Gyöngyike: Haiku a madarakról c. alkotása
- Farkas Noémi: Panni mamám három rigója c. grafikája
- Lichner Barbara és Lisányi Endre: Nem tudod, hogy merre száll... c. műve
- Végh Éva: Kitörés c. tűzzománca
- Zalubel István: Ne menj! c. képe
Szeretnénk gratulálni nem csak azoknak az alkotóknak, akik bekerültek erre a kiállításra, hanem azoknak is, akik megtiszteltek minket azzal, hogy beküldték munkájukat pályázatunkra. Számunkra mindenki nyertes!
A pályázók egy része a megnyitón
A kiállítás 2023. december 3-ig tekinthető meg a Kapcsolatok Házában (Esztergom, Széchenyi tér 14.), hétfői napok kivételével 11:00-16:00 óra között.
A kiállítás támogatói: Nemzeti Kulturális Alap, Nemzeti Együttműködési Alap, Miniszterelnökség, Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., Eurohíd Alapítvány, Veolia Zrt., Kaleidoszkóp Ház, Spori Print Vincze Nyomda
Ézsiás Gyöngyike: Haiku a madarakról |
Árvay Zolta: Hírhozó |
Zalubel István: Ne menj! |
Végh Éva: Kitörés |
Lichner Barbara és Lisányi Endre: Nem tudod, hogy merre száll... |
Farkas Noémi: Panni mamám három rigója |
Csizmadia Imre: Déli sarkkör |
Brigán József Benjámin: Nemes Nagy Ágnes Madarak |
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése