2020. október 3-án nyílt meg Képzőművészek a Dunakanyarból II. címmel, az Amaltheia Alkotókör kiállítása. Ez a kiállítás egy kiállítás-sorozat része, 11 alkotó közreműködésével. A kiállítást Feledy Balázs művészeti író nyitotta meg.
Kiállítók: Aknay János, Árvay Zolta, ef Zámbó István, Fóti-Papp Bernadett, Garay-Nagy Norbert, Jankovics János László, Lichner Barbara, Lisányi Endre, Magyar János, Mécses Éva Hilda, Sándor József Attila
Feledy Balázs véleménye szerint, az összetartó erő nem csak a földrajziság, bár a Dunakanyar, mint jelkép is fontos. Ha már alkotókörként mutatkozik be a társaság, a Rondella is kör alakú, amely ugyanígy egy jelkép lehet.
Az alkotókör névadója Amaltheia egy kecske volt, aki a gyermek Zeuszt táplálta. Amikor Zeusz megölte Amaltheiát, az egyik szarvából készített egy bőségszarut. Ha kimondjuk, hogy bőségszaru, az jut eszünkbe, hogy korlátlanul biztosít számunkra fontos dolgokat. A bőségszaru szép jelképe ennek a kiállításnak is, a termékenység és a szerencse jelképe. A művészek számára is nagyon fontos dolog ez, hogy folyamatosan termékenyek legyenek.
A bemutatkozó művészek sokfélék, amely szintén a bőségszaruból eredeztethető. Stílus-kavalkád, sokféle felfogással, ugyanakkor a tárlat nem zavaros. Van egy láncolata a gondolatmenetnek. A festészet nem manuális cselekedet, hanem a gondolkodás vizualizálása. Jankovics Jánosnál a gondolat legyőzi a képi értékeket. Szimbolista festő és nagy gondolkodó is, fontosnak tartja az erkölcsi kérdéseket. A képeit nem csak nézni kell, hanem olvasni. Magyar János pedig kifejezetten bibliai szövegekkel egészíti ki alkotásait. Fantasztikus akvarellista, kerámikus-szobrászként is tevékenykedik. A most bemutatott szárnyasoltár ezt a biblikusságot köti össze a művész mai világlátásával.
Szentendre nagy képviselője Aknay János. A kiállított kép az 1981-es Lengyelországi eseményekre emlékszik: rabság és szabadság. ef Zámbó István pedig egy valódi szürrealista festő, a dadaizmus határáig eljut, ironikus stílusa a pop-arttal is érintkezik, ahogy a kiállított képen is láthatjuk. Mindkét művész egy-egy képpel van csak jelen, ugyanakkor olyan képekkel, amelyek művészetük esszenciáját adják.
ef Zámbó István: Álom az álomban
Garay-Nagy Norbert maximálisan figurális festő, minden részletében hallatlanul felkészültségről vallanak tanúbizonyságot művei. Molnár László József tanítványa. Képein szimbólumokat is használ, ugyanúgy, mint az eddig említett művészek.
Árvay Zolta egy varázsló, sok mindent tud. Halkszavúságát, visszafogottságát, színérzékenységét mutatja most be ezen a kiállításon. Mind a négy képe jól fejez ki hangulatokat. Természetben fogant képek, mégis emelkedettek.
Sándor József Attila erdélyi alkotó, Nagybányához kötődik. Kolozsváron legendás mestere Miklóssy Gábor volt, aki kiválóan felkészült tanár volt. Látomásos festő volt, ami Sándor József Attila képein is átjön. Szellemerdő című sorozatának címe többet mond mindennél, fantasztikusan ért a színekhez, látomásos erdők bontakoznak ki szemünk előtt. Gyönyörű allúziók, ahol a sejtetés a fontos.
Lisányi Endre a fizikán túli jelenségek kifejezője, erős a japán orientáltság. Motívumai a keleti gondolkodást hozzák el a kiállításra. Ellenben Lichner Barbarának erőteljes képi világa van, színekben, formákban határozott kompozíciók, de mégis van bennük véletlenszerű, sajátos felfogású művek. Fóti-Papp Bernadett szép kerámiáival egy igazi verőcei művész, otthonos hangulatot teremt a galériában.
Mécses Éva Hildánál izgalmas a kettős-gyökerűség. Sok művészettörténész akart festő lenni, amit csak idős korukban vallottak be. Van olyan eset, amikor egy művészettörténész festő is lesz. Az elméletet és a gyakorlatot nehéz összehozni. Munkáit jellemzi a szürkékben való gondolkodás, az izgalmas motívumok, mer reagálni jelenkori eseményekre
Feledy Balázs művészeti író Ernst Gombrich gondolatával fejezte be a tárlat méltatását: „A festés tevékenység, ezért a művész inkább arra hajlik, hogy azt lássa, amit fest; mintsem, hogy azt fesse, amit lát.”
A kiállítás 2020. október 31-ig tekinthető meg a Rondella Galériában, 11:00-16:00 óra között. (Hétfői napok kivételével)
A Rondella Galéria támogatói: Nemzeti Kulturális Alap, Eurohíd Alapítvány, Kaleidoszkóp Ház, Esztergom városa
Fotók: Mécses Éva Hilda
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése