2014. február 18., kedd

Az kassai eNRA csoport kiállítása


"Idén ünnepli létrejöttének 20 éves évfordulóját a kassai székhelyű Rovás Polgári Társulás. 1994-ben három egyetemista alapítása révén,baráti asztaltársaságból nőtte ki magát művészeti társulássá, kezdetben még Rovás Új Értékrend néven. Ebből az asztaltársaságból ketten azóta már más irányba indultak, de Szabó Ottó festő-grafikusművész, az ötletgazda azóta is a Rovás elnöke és egyben motorja.
 A Rovás az egyéni értékrend három alappilléren nyugszik, úgy
mint műveltség, elkötelezettség, felelősség. Ezek azok a tartószerkezetek,amelyek erősek a társulás tagjainál, ezekre építkezünk. Ha úgy tekintünk a Rovásra, mint egy szellemi műalkotásra, akkor azt kell mondanom,hogy működése, értékrendszere nem attól függ, hogy hányan tapsolják,
sem attól, hogy ki mit gondol róla, hogy ki mit képzel, mit vél vagy feltételez.
 A kassai Rovás Polgári Társulás elsősorban a szabad művészetet és a független kreativitást kívánja preferálni. Szabad művészet alatt a semmivel nem korlátozott, független kreativitást értjük, amely nem bújik el a kortárs művészet kifejezés mögé. A szabad alkotótevékenység számunkra egy képzőművészeti irányzat vagy stílus abszolutizmusától való függetlenséget jelenti.
 A Rovás nevét sokszor tévesen a rovásírással hozzák összefüggésbe. Ám csak annyiban van köze ehhez az írásmódhoz, hogy a szervezet neve is a valamire rárótt vagy valamibe belerótt vonalra utal, mint a vizuális művészet legelemibb összetevőjére.
 Az 1994-ben létrejött csoport kulturális és képzőművészeti
tevékenységet folytat, célja szellemi értékek létrehozása.
Tevékenységével az értelmiséget szólítja meg, mivel ezzel a réteggel bánik a legmostohábban a társadalom. Elsősorban a művészetekre fókuszál, kiemelten a képzőművészetre, az irodalomra, a film- és színművészetre, valamint az intermediális törekvésekre. Szabad alkotótevékenységgel, kiállítások, workshopok és alkotótáborok szervezésével foglalkozik, valamint a képzőművészet, tárgyalkotó művészet, irodalom területén rendezett előadásokkal és szimpóziumokkal, továbbá web-dizájnnal, művészeti logisztikával, újságírással és kiadói tevékenységgel is. Tehetséggondozó programja keretében évente több csoportos és önálló kiállítást, szimpóziumot, workshopot, alkotótábort, továbbképzést és kurzust szervez különböző célcsoportoknak.
 A fentebb felsorolt tevékenységek eléréséhez a Rovás
Szabadakadémia programjai szolgálnak segítségül. Ezek többirányú
tevékenységek. Az egyik közülük a 2004 óta működő, tehát idén 10 éves internetes folyóirat, a Rovart (www.rovart.sk), amely magyar–szlovák–angol nyelvű és ISSN kóddal ellátott, s ezáltal szakmédiumnak számít.
 A Rovart létrehozása mérföldkőnek számított a Rovás életében, hiszen ennek az internetes médiumnak köszönhetően nagyon sok érdeklődő szerez azóta is tudomást a társulás munkájáról, nem beszélve arról, hogy ez egyfajta névjegye is a Rovásnak. Minden bizonnyal a Rovartnak is köszönhető, hogy a társulás 2010-ben Pro Cultura Hungarica díjat kapott.
 2010-ben új dimenziók nyíltak a Rovás életében: pályázat útján
elnyerte Löffler Béla kassai szobrászművész szülőházát, ahol
maradéktalanul megvalósíthatja céljait és elképzeléseit.
 Az épületkomplexumban megalakult a Rovás Akadémia. A Kmeť
utca (korábban Szent László utca) 34. számú épület lett a szervezet központja, ahol galériát, művészkávézót, műtermeket és lakószobákat alakítottunk ki azért, hogy akár hosszabb időre rezidenseket fogadhassunk, ezzel is biztosítsuk az alkotói szabadságra érkezők hátterét nyitott műhelyek formájában.
 A Rovás Akadémia a klasszikus értékeket képviselő képzőművészetet szeretné visszahelyezni arra a magaslatra, ahonnan a digitális médiumok méltatlanul letaszították. Ennek érdekében beindítottuk a Szabadművészeti Esti Iskolát, amelynek keretében az emeleti műteremben festészeti, az eredeti, természetes megvilágítású szobrászműteremben pedig szobrászati képzéseket folytatunk. A festészeti képzéseket Szabó Ottó festő-grafikus, a szobrászati tanfolyamot pedig Jozef Kužidlo kassai szobrász-restaurátor-tanár vezeti.
 Elkészült a fotóműterem is, ahol fotográfiai kurzusok, digitális
fotó és számítógépes feldolgozás, fotográfiai workshopok és szakmai szemináriumok várják majd az érdeklődőket.
 Tavaly január óta, hogy Kassa Európa Kulturális Fővárosa lett,
BillboardArt néven óriásplakát kiállítást indítottunk. Minden hónapban legalább négy óriásplakáton jelennek meg a Kassára bevezető utak mentén a Rovás által kiírt pályázatnak megfelelt magyar művészek alkotásai. Ez a nagysikerű projekt tart ebben az évben is hála a Marsteel támogatásának.
 Ám nem csak a vizuális és iparművészeti tevékenységeket támogatjuk, hanem a kassai magyar felnőtt néptáncoktatásban keletkezett űrt is kitöltjük azzal, hogy 2012 novemberében beindítottuk a Ropás! elnevezésű, háromheti rendszerességgel jelentkező néptánc iskolát. A nagy sikernek örvendő alkalmakat Richtarcsík Mihály koreográfus és felesége, Richtarcsík Zsóka vezetik.
 A házban otthonra lelt a TheatRovás kísérleti színműhely, amely
Peter Cibula, a Kassai Állami Színház színésze vezetésével évente három bemutatót igyekszik megvalósítani az Állami Színház, valamint a kassai Thália Színház kísérletezésre hajlandó színészeivel. A kamaraszínház mindössze harminc férőhelyes, és mára már minőségi és modern technikai-műszaki felszereltséggel rendelkezik.
 Összefoglalásul elmondhatjuk, hogy a Rovás három fő pillérre
támaszkodik: az első kettő a már fentebb említett Rovart internetes újság,és a valamikori Löffler-házban létrejött Rovás Akadémia, amely egyben a szervezet székháza is. A harmadik pillér a nyári képzőművészeti táborok, amelyek jócskán átalakultak e közel két évtized alatt. A kezdetben nagy, sokszor 50-60-as létszámú gyermektáborok mára már középiskolás és egyetemista fiatalok számára kerülnek megrendezésre,amelyekben festészeti, grafikai, szobrászati, intermediális és számítógépes képzések, többnapos workshopok szerepelnek. Ez a Rovás Tehetséggondozó programja. A táborok helyszíne állandósult, s részben
kikerült határo(ko)n kívülre is. Így a nyári táborok hagyományosan három részre és helyszínre tagolódnak: Erdélyben a középajtai,Magyarországon a tihanyi és a hazai, kassai helyszínre.
 E táborok nemzetközi közösségének összetartozási igénye hívta
életre 2012-ben az eNRA csoportot, amely a Nemzetközi Rovás
Alkotóközösség rövidítése. Ennek a csoportnak 5 kassai tagja állít itt most ki, jelesül a már említett Szabó Ottó grafikus- és festőművész, Jozef Kuzidlo szobrászművész, Eva Tkáciková festőművész, Milan Spak festőművész, valamint Borisza József képzőművész.
 A Rovás folyton-folyvást változik, mert mindig az új
követelményekhez igazodik és az új igények szerint áll elő újabb és újabb programokkal. Sokan kérdezik sokszor értetlenkedve, miért csináljuk mindezt önként, szabadidőnkben, pályázati forrásokra támaszkodva? Azért, hogy sokrétű tevékenységünk által bekapcsolódhassunk Szlovákia és Magyarország művészeti és kulturális életébe, hogy hozzájáruljunk a szlovákiai magyar
képzőművészeti élet minőségi átértékeléséhez, hogy közelebb hozzuk a kortárs művészet képviselőit és a művészet iránt rajongók különböző nemzetiségi és korcsoportjait. S végül azért, mert tartozni kell valahová, s együtt erősek lehetünk."

Kovács Ágnes kurátor

a Rovás Akadémia igazgatója



Andráskó Péter, galériánk munkatársa

Milan Spak műveivel, és Szabó Ottó, a csoport igazgatója

Jozef Kuzidlo arc, maszk plasztikái






Borisza József alkotásai


1 megjegyzés: